Prostata, nazywana też gruczołem krokowym, sprawia wiele problemów mężczyznom w starszym wieku. Bardzo powszechną przypadłością powyżej 45 roku życia jest rozrost prostaty, prócz tego dość często diagnozuje się rak stercza. W leczeniu prostaty coraz chętniej sięga się po nowoczesne metody z użyciem lasera.
Laser w leczeniu raka prostaty
Rak stercza to poważna diagnoza i na pewno nie powinno się jej lekceważyć, nie znaczy to jednak, że mężczyzna nie ma już żadnych szans na powrót do zdrowia. W Szpitalu Mazovia w leczeniu nowotworów stosowane są nowoczesne, mało inwazyjne metody. Jedną z nich jest operacja przerośniętej prostaty z zastosowaniem robota chirurgicznego da Vinci, natomiast w przypadku niewielkich zmian w obrębie gruczołu krokowego korzysta się z lasera. Użycie lasera pozwala ograniczyć wielkość usuwanej tkanki – zamiast całego gruczołu wycina się tylko jej fragment.
Laserowe leczenie przerośniętej prostaty
Laser znajduje też zastosowanie w leczeniu przerostu prostaty laserem. Przy łagodnych zmianach laser tulowy Soltive Thulium Premium oddziela przerośniętą tkankę gruczołową od prawidłowej tkanki stercza, i od razu precyzyjnie zamyka okoliczne naczynia krwionośne. Podczas zabiegu ThuLEP (enukleacja prostaty laserem tulowym), emitowana jest fala o długości 2010 nm, dzięki czemu można penetrować tkanki na mniejszych głębokościach, a to ogranicza ryzyko wystąpienia powikłań. Zabieg jest też niemal zupełnie bezkrwawy, a po jego zakończeniu pacjent nie odczuwa silnego bólu, jaki występuje po klasycznych operacjach, z rozcięciem powłoki skórnej.
Usuwanie większych gruczolaków umożliwia HoLEP, czyli laserowa enukleacja prostaty laserem holmowym. Urządzenie emituje fale, których energia zostaje zaabsorbowana przez wodę mieszczącą się wewnątrz tkanek. W wyniku tych działań następuje waporyzacja tkanki, co ułatwia cięcie gruczolaka. W momencie cięcia laser zamyka naczynia krwionośne.
Dlaczego leczenie nowotworu prostaty jest tak ważne?
Przerost prostaty, nawet gdy jest łagodny, to przypadłość ciężka do zignorowania. Każda zmiana wielkości gruczołu krokowego powoduje nacisk na cewkę moczową, a skutkiem tego jest częste parcie na pęcherz, problemy z utrzymaniem moczu, częste wstawanie w nocy do łazienki, uczucie nieopróżnionego pęcherza po mikcji. Szybka interwencja medyczna przywraca komfort i eliminuje nieprzyjemne objawy.