W diagnostyce raka prostaty kluczowe jest jak najszybsze potwierdzenie obecności komórek nowotworowych w gruczole, ocena stopnia złośliwości zmiany oraz stopnia jej zaawansowania. Jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki raka stercza jest biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS.
Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób o charakterze nowotworowym u mężczyzn, a jednocześnie druga, po raku płuc, przyczyna zgonów nowotworowych u panów. Warto pamiętać, że wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny – już na wczesnym etapie chorobę pozwalają wstępnie wykryć nieinwazyjne badania per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu antygenu PSA we krwi. Do badań inwazyjnych zalicza się natomiast biopsja prostaty pod kontrolą TRUS (ultrasonografii przezodbytniczej gruczołu krokowego), dzięki której można pobrać próbki tkanek i poddać je badaniu histopatologicznemu.
Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS polega na pobraniu kilkunastu (zazwyczaj od 10 do 12) próbek tkanki z różnych obszarów prostaty.