Przezkroczowa biopsja fuzyjna prostaty

Przezkroczowa biopsja fuzyjna to wieloelementowe badanie diagnostyczne wykorzystywane w diagnostyce raka prostaty. 

  1. Rezonans magnetyczny łączący w sobie fazy mówiące o anatomii, biologii i ukrwieniu gruczołu krokowego, dlatego czułość tej metody jest dwukrotnie większa niż wcześniej stosowanej ultrasonografii przezodbytniczej (TRUS). Rezonans jest metodą pozwalającą wykrywać podejrzane zmiany każdej wielkości, położone we wszystkich strefach prostaty. Jednocześnie wielokrotnie oddala podejrzenie raka i pozwala uniknąć niepotrzebnej biopsji.
  2. Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego to metoda, która wykorzystuje dane uzyskane podczas wcześniej wykonanego badania rezonansu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu, u każdego pacjenta wykonuje się swego rodzaju trójwymiarową mapę prostaty, dzięki której po nałożeniu na nią obrazu z przezodbytniczego badania USG (fuzja obrazów) wykonujący biopsję może precyzyjnie pokierować igłę biopsyjną i pobrać tkankę nawet z kilku milimetrowych ognisk. Biopsja z przypadkowej staje się bardzo precyzyjnym narzędziem.

Przy przezkroczowej biopsji fuzyjnej igła biopsyjna wprowadzana jest przez skórę zlokalizowaną pomiędzy jądrami a odbytem. Wykonywanie biopsji przez wcześniej zdezynfekowaną skórę krocza zmniejsza do minimum ryzyko powikłań septycznych (które mogą stanowić istotny problem w przypadku biopsji przezodbytniczej).
Przezkroczową biopsję fuzyjną gruczołu krokowego wykonujemy w znieczuleniu regionalnym.

Po ułożeniu chorego w odpowiedniej pozycji i dezynfekcji skóry krocza znieczulamy najpierw skórę i tkankę podskórna krocza a następnie samą prostatę. Pacjent odczuwa dyskomfort wynikający z nietypowego ułożenia i całej sytuacji a nie ból wynikający z pobierania wycinków.

Czas trwania zabiegu wraz ze znieczuleniem to 60-80 min. Po biopsji chorzy udają się do domu (najlepiej w towarzystwie opiekuna).
Po 2-3 tygodniach otrzymujemy wynik badania histopatologicznego, na którego podstawie możemy planować dalsze leczenie lub obserwację.

Zalecamy, aby chorzy zgłaszający się na biopsję NIE przychodzili do nas na czczo! Wskazane jest również przyjęcie w dniu biopsji przepisanego przez urologa antybiotyku (najczęściej 2 godziny przed biopsją).