Miesiąc świadomości raka pęcherza moczowego

08.02.2024 r.

Maj to miesiąc świadomości raka pęcherza moczowego – podstępnego nowotworu, diagnozowanego głównie u mężczyzn powyżej 70. roku życia. Przy tej okazji zachęcamy, by zwracać uwagę na niepokojące objawy, takie jak krwiomocz, częstomocz nocny lub dzienny oraz szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu. Mogą one sugerować rozwój nowotworu.

Rak pęcherza moczowego występuje u mężczyzn niemal czterokrotnie częściej niż u kobiet – w 2017 r. w Polsce zdiagnozowano prawie 5,5 tys. zachorowań u mężczyzn i 1,8 tys. u kobiet. Najwięcej przypadków choroby notuje się u osób powyżej 70. roku życia.

Wiek jest jednak tylko jednym z czynników ryzyka rozwoju raka pęcherza moczowego. Wpływ na pojawienie się choroby mogą mieć również zaburzenia genetyczne, narażenie na ekspozycję na szkodliwe związki chemiczne (głównie u osób pracujących w przemyśle), palenie papierosów oraz przewlekłe, nieleczone infekcje i stany zapalne pęcherza.

Rak pęcherza moczowego – na co zwrócić uwagę?

Objawy raka pęcherza moczowego, zwłaszcza w pierwszych stadiach rozwoju choroby, nie są charakterystyczne i mogą być mylone np. z infekcjami dróg moczowych. Zalicza się do nich:

- krwiomocz,
- częstomocz dzienny i/lub nocny,
- szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu,
- bóle w podbrzuszu.

W późniejszych stadiach choroby pojawić się może zatrzymanie moczu, ból i obrzęk miednicy, pachwin i kończyn dolnych, a także bóle kostne (mogą świadczyć o przerzutach do kości).

Rak pęcherza moczowego – diagnostyka i leczenie nowotworu

W przypadku pojawienia się któregoś z powyższych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa. Lekarz zleci podstawowe badania moczu i krwi. Zastosowanie w profilaktyce i diagnostyce raka pęcherza moczowego znajdują również cytologia osadu moczu, cystoskopia (badanie endoskopowe przez cewkę moczową polegające na wziernikowaniu pęcherza moczowego), USG dróg moczowych, a także tomografia komputerowa.

W leczeniu raka pęcherza moczowego wykorzystuje się dwie główne metody chirurgiczne. Pierwsza to przezcewkowa resekcja guza (TURT), druga – cystektomia, czyli usunięcie pęcherza moczowego. Wybór metody zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta i rokowań. W razie potrzeby u pacjentów stosuje się również immunoterapię, radioterapię i chemioterapię.

W naszym Szpitalu Mazovia Warszawa zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów urologii, dostęp do wszelkich niezbędnych badań profilaktycznych i diagnostycznych w kierunku raka pęcherza moczowego, a także specjalizujemy się w chirurgicznym leczeniu nowotworu. Zachęcamy do kontaktu