Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS

03.06.2024 r.

W diagnostyce raka prostaty kluczowe jest jak najszybsze potwierdzenie obecności komórek nowotworowych w gruczole, ocena stopnia złośliwości zmiany oraz stopnia jej zaawansowania. Jedną z najnowocześniejszych metod diagnostyki raka stercza jest biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS.

biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS

Rak prostaty to jedna z najczęstszych chorób o charakterze nowotworowym u mężczyzn, a jednocześnie druga, po raku płuc, przyczyna zgonów nowotworowych u panów. Warto pamiętać, że wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny – już na wczesnym etapie chorobę pozwalają wstępnie wykryć nieinwazyjne badania per rectum, USG prostaty oraz oznaczenie poziomu antygenu PSA we krwi. Do badań inwazyjnych zalicza się natomiast biopsja prostaty pod kontrolą TRUS (ultrasonografii przezodbytniczej gruczołu krokowego), dzięki której można pobrać próbki tkanek i poddać je badaniu histopatologicznemu.

Dla kogo przeznaczona jest biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS to standardowa procedura diagnostyczna w kierunku raka prostaty. Może ona zlecona u pacjentów:

- z powiększonym gruczołem krokowym wykrytym podczas badania per rectum lub USG,
- z podwyższonym ponad normę stężeniem antygenu PSA (swoistego antygenu gruczołu krokowego) w surowicy krwi,
- ze stwierdzonymi zmianami ogniskowymi wykrytymi i opisanymi w rezonansie magnetycznym.

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS – na czym polega?

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS polega na pobraniu kilkunastu (zazwyczaj od 10 do 12) próbek tkanki z różnych obszarów prostaty. Przed badaniem pacjentowi podawane jest znieczulenie – zazwyczaj jest to znieczulenie nasiękowe aplikowane w bezpośrednim sąsiedztwie prostaty, rzadziej doodbytnicze zastosowanie żelu znieczulającego.

Jak przygotować się do badania?

Biopsja prostaty na podstawie obrazu TRUS jest badaniem inwazyjnym, które wykonuje przez dostęp przez kiszkę stolcową. Z tego powodu wymaga ono od pacjenta odpowiednich przygotowań:

- tydzień przed badaniem należy odstawić leki przeciwzakrzepowe,
- w zalecanym przez lekarza terminie przyjąć antybiotyk,
- w dniu badania zjeść lekki posiłek i pić niewielkie ilości wody,
- przed badaniem wypróżnić się (można zastosować lewatywę lub zażyć łagodny środek przeczyszczający).
- Kilka dni po badaniu w moczu, nasieniu i stolcu mogą być widoczne skrzepy lub niewielkie ilości krwi. Jeśli są one niepokojąco duże, należy zgłosić się do lekarza.

Warto pamiętać, że we wczesnych stadiach nowotworu prostaty, gdy ogniska chorobowe są bardzo małe, biopsja może zakończyć się wynikiem tzw. fałszywie ujemnym. Dlatego u mężczyzn po badaniu, u których utrzymują się objawy choroby, biopsja może zostać powtórzona.

Gdzie wykonujemy biopsję prostaty?

Wszystkich pacjentów ze wskazaniami do przeprowadzenia biopsji prostaty pod kontrolą TRUS zapraszamy do Szpitala Mazovia Warszawa. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów oraz serdeczną, pełną troski atmosferę. Zapraszamy do kontaktu.