Kamica nerkowa

Baner

Kamica nerkowa to schorzenie, które polega na formowaniu się kamieni w nerkach. Może przebiegać łagodnie - bezobjawowo lub z intensywnymi objawami (promieniujący ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa oraz krwiomocz) - ostra kamica nerkowa.

Szybka reakcja, odpowiednia diagnostyka i leczenie, mogą zapobiec rozwojowi choroby. Nasi specjaliści spośród dostępnych w szpitalu najnowocześniejszych metod leczenia, wybiorą tę najlepiej dopasowaną do potrzeb pacjenta tak, aby efektywnie, szybko i możliwie najmniej boleśnie usunąć kamienie nerkowe.

Kamica nerkowa zwykle przebiega bezobjawowo lub z niewielkimi, niejednoznacznymi objawami. Nawet kamienie wypełniające cały układ kielichowo-miedniczkowy, mogą nie dawać objawów.

Obecność złogu w kielichu powoduje tępe pobolewania w okolicy lędźwiowej. Przyczyną bólu jest stan zapalny, połączony z niedokrwieniem miąższu nerki oraz napięciem torebki włóknistej wokół nerki. 

W chwili wystąpienia utrudnienia w odpływie moczu z kielicha lub miedniczki, pojawiają się dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Sporadycznie, po większym wysiłku fizycznym, może wystąpić krwiste zabarwienie moczu. W badaniu ogólnym moczu stwierdza się krwiomocz (objaw ten występuje u 85% chorych).

Kamica nerkowa ma zazwyczaj nagły początek objawiający się silnym bólem okolicy lędźwiowej promieniującym do pachwin i narządów płciowych przez wielu uznawany za najgorszy ból w życiu – porównywalny do bólu porodowego. Kamica nerkowa jest spowodowana utrudnieniem odpływu moczu z nerki.
W trudniejszych sytuacjach podczas kamicy nerkowej pojawia się krwiomocz, zatrzymanie moczu czy utrata przytomności. Oprócz tego kamienie nerkowe podczas przemieszczania się uszkadzają błony śluzowe układu moczowego. To otwarta droga do infekcji. Kamica nerkowa to stan chorobowy, którego w żadnym wypadku nie wolno zlekceważyć, lecz należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Podstawą do zdiagnozowania kamicy nerkowej są badania obrazowe. Kamienie zwykle są dostrzegane w trakcie USG jamy brzusznej, podczas innej diagnostyki. W Szpitalu Mazovia USG jamy brzusznej odbywa się w trakcie konsultacji urologicznej. Złóg widoczny podczas badania wskazuje na potrzebę dalszego leczenia.

Aby precyzyjnie zlokalizować złogi, szczególnie przed zabiegiem, należy wykonać tomografię komputerową i urografię, na które kieruje specjalista.

Badania diagnostyczne:

W leczeniu kamicy nerkowej stosuje się minimalnie inwazyjne leczenie endoskopowe. 

W Szpitalu Mazovia, po wnikliwej analizie badań diagnostycznych, w trakcie konsultacji, specjalista spośród dostępnych metod, proponuje indywidualnie dopasowaną ścieżkę leczenia.

Możliwości leczenia w NZOZ Szpitalu Mazovia:

ESWL – kruszenie kamieni w drogach moczowych falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo

PCNL – przezskórne usuwanie kamieni nerkowych – układ kielichowo-miedniczkowy nerki nakłuwa się przez skórę, następnie, po rozszerzeniu kanału wkłucia, do układu wprowadza się nefroskop i pod kontrolą wzroku usuwa się kamień lub rozbija go na fragmenty możliwe do wydobycia przez narzędzia chirurgiczne, 

RIRS – wewnątrznerkowa endoskopia wstępująca – zabieg polegający na wprowadzeniu przez cewkę moczową i moczowód do układu kielichowo-miedniczkowego nerki giętkiego endoskopu i kruszeniu kamieni laserem holmowym. Obecnie ta metoda jest najczęściej wybieranym leczeniem kamicy nerkowej ze względu na bardzo wysoką skuteczność i minimalną inwazyjność zabiegu.