Rak jądra stanowi około 1,6% zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn. W grupie wiekowej 20-44 lata jest najczęstszym nowotworem złośliwym (25% przypadków). Jest to groźna choroba, ale wcześnie wykryta, może zostać w pełni wyleczona.
Rak jądra
Pierwsze objawy raka jądra bywają mało dokuczliwe, więc pacjenci często je pomijają i bagatelizują. Wczesne wykrycie raka jądra, w czym pomagają regularne, comiesięczne samobadania jąder, znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie.
Do najczęściej obserwowanych objawów raka jądra zalicza się:
- obecność guzka w jądrze,
- niebolesne powiększenie jądra,
- zaczerwienienie skóry moszny,
- obecność niebolesnej masy, której nie da się oddzielić od jądra,
- uczucie ciężaru w mosznie,
- ból i dyskomfort w obrębie moszny.
Czasami, ze względu na wydzielanie przez guza nowotworowego substancji o działaniu hormonalnym, u panów stwierdza się tkliwość oraz powiększenie piersi (tzw. ginekomastia).
W razie jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej zgłosić się do lekarza, który zaleci wykonanie USG jąder, aby ocenić stan zdrowia w tym obszarze. Jeśli badanie potwierdzi obecność guza, dalsza diagnostyka obejmie ustalenie ewentualnych przerzutów.
Badania diagnostyczne w kierunku wykrycia nowotworu jądra
- Badania laboratoryjne
- USG jąder
- Tomografia komputerowa TK
Standardem leczenia raka jądra jest orchidektomia, czyli chirurgiczne usunięcie jądra. Dopiero po operacji wykonuje się badanie histopatologiczne, które pozwala ustalić typ nowotworu oraz stopień jego zaawansowania. Od usunięcia jądra odstępuje się tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy stan chorego jest bardzo ciężki.
Dalsze, pooperacyjne postępowanie zawsze proponuje onkolog prowadzący pacjenta. Zależnie od indywidualnych potrzeb, konieczne może być wdrożenie chemioterapii i/lub radioterapii, które w naszym szpitalu odbywają się we współpracy z Radomskim Centrum Onkologii.
Możliwości leczenia W NZOZ Szpitalu Mazovia
- Orchidektomia